Parodos

 

Alfonso Šuliausko miniatiūrų paroda


Spalio 14 d. Varėnos kultūros centro kino ir parodų salėse (J. Basanavičiaus g. 17) buvo atidaryta druskininkiečio dailininko Alfonso Šuliausko miniatiūrų paroda bei pristatytos dvi naujausios autoriaus knygelės „Ūlos ašarėla“ bei „Būties žarijos“.
Dailininkas gimė Alytaus rajone, Arminų kaime. Baigė Lietuvos valstybinį dailės institutą (dabar Dailės akademija). Yra Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Dirba tapybos, skulptūros, grafikos ir taikomosios dailės srityse. Yra surengęs 50 personalinių parodų, dalyvavo 200 kolektyvinių parodų Lietuvoje ir užsienyje. Skaito paskaitas apie meną, dirba meno terapijos organizatoriumi Druskininkų ,,Draugystės“ sanatorijoje. Nuo 1978 m. yra Lietuvos ,,Žinijos” draugijos narys. Paruošė leidinį ,,Straipsniai apie kultūrą, dailininkus ir jų parodas’’, katalogą ,,Kūryba ir mintys”, išleido knygas ,,Kelionė akimirkos taku”, o 2016 m. ,,Būties žarijos” ir ,,Ūlos ašarėla“.
Šioje parodoje A. Šuliauskas pristatė 52 įvairios tematikos bei įvairia technika atliktas miniatiūras. Renginį muzikiniais tonais papuošė Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos mokinės Mildos Miknevičiūtės (mokytoja Ilona Zalanskienė) padainuotos dainos. Įdomiausias ištraukas iš knygelių skaitė Bronelė Kurilavičienė. Renginio metu buvo galima ir įsigyti patikusias knygeles.
“Miniatiūros – vizualinės apraiškos ženklo ištakos siekia akmens amžių, kai mūsų protėviai, tikėdamiesi sėkmės medžioklėje, šį ženklą naudojo kaip talismaną, ištatuiruodami jį ant medžiotojo kūno. Vėliau mažo formato kūrinėliai tapo Šventųjų knygų ir Biblijos iliustracijomis. Šiandien miniatiūra virto savistoviu meno kūriniu supratus, kad ne visada paveikslo dydis lemia jo vertę. “ Alfonsas Šuliauskas.

DSCF0708-min.JPG

Daugiau nuotraukų


Lietuvos tautodailininkų sąjungai 50. Dzūkija

Šių metų rugsėjo 15 – spalio 13 d. Alytaus kultūros ir komunikacijos centre (Pramonės g. 1B) vyko Lietuvos tautodailininkų sąjungos 50-mečiui pažymėti skirta Dzūkijos regiono tautodailininkų darbų paroda bei Lietuvos liaudies dailės konkurso „Aukso vainikas“ regioninis turas.
Regioninė tautodailės paroda yra organizuojama kasmet nuo 2005 m. Tai vienintelė tokia didelė tautodailės paroda regione, kuriai šiais metais savo darbus pateikė 57 autoriai iš viso Dzūkijos regiono. Parodoje pateikti įvairiausių žanrų kūriniai: tekstilė, metalas, medis, tapyba, juvelyrika, vilnos gaminiai, šiaudiniai sodai, margučiai, popieriaus karpiniai, medžio drožybos, kryždirbystės darbai.
Šioje parodoje Varėnos r. atstovavo 13 menininkų: Saulė Lazaravičienė (juostos), Algirdas Juškevičius, Lukas Malašauskas, Domas Malašauskas (medžio skulptūra), Eugenija Bakšienė (šiaudiniai sodai), Stasys Truncė, Jonas Knieža, Eimantas Venius (kryždirbystė), Irena Žukauskienė (tapyba), Rūta Indrašiūtė, Džiugas Petraitis (keramika), Daiva Petruškevičienė (tekstilė) bei Algirdas Guntulionis (velti gaminiai).
Kartu su Lietuvos tautodailininkų sąjungos 50-mečiui skirta paroda vyko ir Lietuvos liaudies dailės konkurso „Aukso vainikas“ regioninis turas. Šiame konkurse kūrėjai vertinami už geriausius vaizduojamojo, taikomojo meno ir kryždirbystės darbus, sukurtus per paskutinius penkerius metus ir varžosi dėl geriausio meistro vardo. Dzūkijos regiono tautodailininkų darbus vertinusios komisijos sprendimu į respublikinę konkursinę liaudies meno parodą „Aukso vainikas – 2016“ keliaus skulptoriaus Sauliaus Lampicko iš Alytaus kolekcija, kryždirbio Gintauto Akstino iš Druskininkų darbai bei Linos Žaliauskienės iš Lazdijų r. šiaudiniai sodai.
Varėnos r. Maksimonių k. gyvenančiai ir kuriančiai Rūtai Indrašiūtei (keramika) buvo skirta II vieta taikomojo meno srityje. Sveikiname Rūtą bei kitus Varėnos krašto tautodailininikus!

Aukso vainiko regioninio turo rezultatai:

Kryždirbystė:
I vieta - Gintautas Akstinas, Druskininkai
II vieta - Petras Pranckevičus, Alytus

Vaizdinė dailė:
I vieta - Saulius Lampickas (skulptūra), Alytus
II vieta - Zenonas Bulgakovas (tapyba), Alytus

Taikomasis menas:
I vieta - Lina Žaliauskienė (šiaudiniai sodai), Dervinių k. Lazdijų r.
II vieta - Rūta Indrašiūtė (keramika), Maksimonių k. Varėnos r.
II vieta - Lina Valutkevičienė (margučiai), Lazdijų k. Lazdijų r.
III vieta - Aurelija ir Vitas Kašėtai (Iš vytelių pinti dirbiniai), Alytus

14718773_1419764751374600_6277118584086635859_n.jpg

Daugiau nuotraukų


Po mūzos sparnu 2

Rugsėjo 1 d. Varėnos kultūros centro parodų salėje (J. Basanavičiaus g. 17) atidaryta Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos mokytojų darbų paroda „Po mūzos sparnu 2“.
Tai menininkai, daugelį metų dirbantys Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokykloje. Parodos pavadinimas atsirado 2013 m., kai tuo pačiu laiku buvo atidaryta šių menininkų grupinė darbų paroda „Po Mūzos sparnu“.
Šioje parodoje mokykla ir yra Mūza jungianti skirtingų kartų, stilių ir žanrų menininkus. Parodoje „Po Mūzos sparnu 2“ matote darbus sukurtus skirtingu laiku, tačiau alsuojančius vasaros tematika ir spalvomis. Matote ir tai, kas svarbaus buvo nuveikta praėjusiais kūrybiniais metais.
M. Baukaus „Tauras“ - tai vieno svarbiausių skulptoriaus kūrybinėje biografijoje darbų lietos akmens masės mažasis modelis. Originalia, 3 m. aukščio skulptūra, pasipuošė Kauno miesto rajono Jonučių gyvenamųjų namų kvartalas „Tauro vartai“.
R. Lesniauskienė pristato Kaune ir Mekinėje vasaros pleneruose nutapytus darbus. Pastelinėmis spalvomis vibruojantys, švelnūs, lietumi ir mieguistumu atsiduodantys peizažai, žiūrovui pasakoja noveles apie išnykstančius ir vėl atsirandančius Lietuviškos panoramos vaizdus, kurie pinasi su kaimo miesto ir miesto kaimo vaizdiniais.
S. Cironkienė peizažą susmulkina iki uogų ir žolynų ieškodama ne tiek erdvės, kiek pačios gamtos formos ir spalvos grožio. Nuo akvarelės su plačiu pievų peizažu ji pereina prie griežtos tapybos pieštuku, ieškodama pelkėse gyvenančių augalų ir mums perduodama juose tūnančią drėgmę, kvapus ir skonius.
V. Šemeška savo galinga sutirštinta realybe mums pristato Lietuvišką ir Itališką vasarą. Jo paveiksluose gyvenantys personažai ir gamtos motyvai sprendžia savo egzistencines problemas, visiškai nekreipdami dėmesio į mūsų požiūrio tašką. Tiesiog toks romanas, tokia istorija, tokia tiesa – perregimos figūros, mėlyni katinai, krauju apsipylęs teisėjų stalas, karščiu alsuojantys kaktusai su dviračių personažais ir mistiškoji Bari gatvė, su mums visai svetimais kalnuotais toliais. Realybė kitoje, plokščioje realybėje, kuri mums atsidaro giluminiu vaizdiniu dailininko akimis.


Aldonos Vasiukevičienės tapybos darbų paroda

Liepos 1 d. Varėnos kultūros centro parodų salėje (J. Basanavičiau g. 17) atidaryta kraštietės Aldonos Vasiukevičienės tapybos darbų paroda.
Aldona Vasiukevičienė gimė 1959 metais Varėnos rajono Kaniūkų kaime. 1979 metais baigusi Slučajaus vidurinę mokyklą ji apsigyveno Vilniuje. Nuo 1999 metų gyvena Širvintų rajone, Bartkuškio kaime.
Piešimu Aldona susidomėjo dar mokydamasi mokykloje. Papildomai mokėsi tapyti, dalyvavo moksleivių kūrybinių darbų konkursuose, vieną iš jų laimėjo. Nuo to laiko tapyba tapo didžiąja Aldonos svajone, tačiau gyvenimas taip susiklostė, kad tapybos meno ji taip ir nesimokė. Darbas, vaikų auginimas, ūkio rūpesčiai reikalavo daug laiko…
Aldona pradėjo tapyti 2014 metais, paskatinta geros draugės ir bendramintės Joanos Zinkevičienės. Būtent savo artimos draugės namuose pirmą kartą paėmė teptuką į rankas. Šiuo metu ponia Aldona jau yra nutapiusi daugybę paveikslų.
„Tapydama išlieju visas savo mintis, jausmus, išgyvenimus. Kiekvienas paveikslas turi savo atsiradimo istoriją. Paveiksluose atsispindi dalelė mano gyvenimo, patirtų jausmų, širdies gelmėse nusėdusių prisiminimų. Tapymas yra mažas pasaulis, kuriame galiu atsiskleisti, pamiršti pečius slegiančią naštą,“ – mintimis apie kūrybą dalijasi parodos autorė.
Ponios Aldonos darbai priskiriami primityviajai tapybai. Šio tapybos stiliaus paveikslai nepalieka abejingų – jie pavergia savo nuoširdumu ir sąžiningumu. Tapytoja dalyvavo parodose „Aukso vainikas“ 2014 ir 2015 metais bei parodose – konkursuose Adomo Varno bei Monikos Bičiūnaitės premijoms laimėti. 2014 metais gavo Rimo Zigmo Bičiūno premiją. Du autorės darbai saugomi Lietuvos nacionaliniame muziejuje.


 Varėniškiai „Sidabro vainikėlio“ regioninio turo laimėtojai

Gegužės 4 d. Alytaus kultūros ir komunikacijų centre (Pramonės g. 1B) vyko moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis 2016“ regioninio turo parodos uždarymas ir rezultatų paskelbimas.
Lietuvos liaudies kultūros centras siekdamas išsaugoti gyvybingas bei gaivinti nykstančias liaudies dailės tradicijas šį konkursą organizuoja jau ketvirti metai. Regioniniam turui Alytuje savo darbus pristatė 10 Varėnos rajono atstovų, iš kurių net 6 į namus sugrįžo su apdovanojimais. Trečiąją vietą regioniniame ture pelnė Varėnos moksleivių kūrybos centro floristikos būrelio dalyvė Akvilė Gecevičiūtė (mok. Eugenija Bakšienė). Antrąsias vietas pelnė Varėnos moksleivių kūrybos centro liaudies meno tradicijų būrelio dalyvės Aistė Blėdaitė ir Saulė Miškinytė (mok. Genovaitė Zina Petrauskienė) bei keramikos būrelio dalyvė Kamilė Skopeckaitė (mok. Vidas Savilionis). Pirmąsias vietas ir kelialapius į respublikinį konkurso turą pelnė Varėnos kultūros centro jaunimo dailės studijos „Kadagys“ nariai Domas Malašauskas ir Lukas Malašauskas (mok. Algirdas Jukevičius).

sidabro vainikelis M 

 


UNESCO paroda 
„Lietuva pašto siuntoje“ 

Balandžio 28 d. Varėnos kultūros centro parodų salėje (J. Basanavičiau g. 17) atidaryta UNESCO paroda „Lietuva pašto siuntoje“.
Parodos atidarymo proga susirinkusiems muzikinius kūrinius skyrė Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos mokiniai: fleitistė Urtė Akulavičiūtė (mokytojas Albertas Tiškus) bei akordeonistų Evento Valentukevičiaus ir Gvido Jančausko duetas (mokytojai Renata ir Nerijus Bakulai).
„Lietuva pašto siuntoje“ – tai keliaujantis įdomybių kambarys (Wunderkammer), pristatantis Lietuvos gamtos, architektūros ir kultūros objektus, įtrauktus į UNESCO registrus ir sąrašus. Kiekvienas pristatomas objektas paslėptas iš pažiūros paprastoje dėžėje, primenančioje pašto siuntinį, tačiau visas parodos paslaptis atrasti galima tik atvėrus dėžę. Tarp vaizdine informacija papildytų eksponatų galima rasti Vilniaus senamiestį, Kernavės archeologinį draustinį, Kuršių neriją ir kitus įžymius Lietuvos objektus.
Subtilus, modernus ir interaktyvus parodos eksponatų pateikimo būdas pritraukia dėmesį, kelia susidomėjimą  Lietuva ir jos išskirtiniais vaizdais. Specialiai šiai parodai išleista atvirukų serija suteikia galimybę lankytojams informaciją apie labiausiai sudominusius eksponatus „parsinešti“ ir pasidalinti su kitais.
Unikalią Lietuvos UNESCO paveldą pristatančią parodą Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai proga parengė Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija. Pirmininkavimo metu paroda buvo eksponuojama Čekijoje, Nyderlanduose, Portugalijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Slovėnijoje ir JAV. Iš viso – daugiau nei dešimtyje pasaulio galerijų.

13063827_10206145728622816_563174165_o.jpg


 Lietuvos karikatūrų paroda „Citius, Altius, Fortius, Jocosius!“

Kovo 31 d. Varėnos kultūros centro parodų salėje (J. Basanavičiau g. 17) atidaryta Lietuvos karikatūrų paroda „Citius, Altius, Fortius, Jocosius!“ (Greičiau, Aukščiau, Tvirčiau, Linksmiau!).
Balandžio 1-oji – tarptautinė melagių ir juokų diena, kai ne tik galima, bet ir būtina juokauti, krėsti pokštus, nes tikima, kad taip galima užsitikrinti sėkmę visiems ateinantiems metams. Varėnos kultūros centras juokauti bei krėsti pokštus pradėjo išvakarėse nuotaikingos karikatūrų parodos atidarymu. Čia pokštavo dailininkas karikatūristas, grafikas, parodos vadovas Jonas Varnas, humoro ir satyros dienraščio „Šluota“ redaktorius ir dailininkas Jonas Lenkutis, karikatūristas Rimantas Dovydėnas bei du varėniškiai dalininkai karikatūristai Adomas Žilinskas ir Juozas Juozapavičius. Muzikiniais kūriniais nuotaikingą ir šmaikščią nuotaiką kūrė Varėnos kultūros centro moterų vokalinis ansamblis „Rūta“ (vad. Daiva Selevičienė) bei Varėnos J. Čiurlionytės menų mokyklos mokytojų Alberto Tiškaus (trimitas) ir Nerijaus Bakulos (akordeonas) duetas. Parodos dalyvius pasveikino bei savivaldybės mero padėkas dalyviams įteikė Varėnos kultūros centro direktoriaus pavaduotojas kultūrinei veiklai Marius Galinis.
CITIUS, ALTIUS, FORTIUS - Olimpinis šūkis: CITIUS (Greičiau) – būk greitesnis, pranašesnis sporto varžybose; ALTIUS (Aukščiau) – būk aukštesnės moralės; FORTIUS (Tvirčiau) – būk stipresnis, tvirtesnis kovoje su gyvenimo sunkumais ir negerovėmis. 2016-ieji – olimpiados ir rinkimų į Seimą metai, – daug sportinių ir politinių batalijų, taisyklių pažeidimų, traumų ir diskvalifikacijų. Linksmai ir ironiškai karikatūros pasakoja apie sportą ir politikų pastangas užimti patogią poziciją startuojant į Seimą. Parodoje eksponuojami 94 darbai, kuriuos pateikė 35 autoriai, tarp kurių ir du varėniškiai – Adomas Žilinskas ir Juozas Juozapavičius.

citius altius parodos M

Daugiau nuotraukų


„Auksalio kupkas“

Kovo 4 d. Varėnos kultūros centro parodų salėje (J. Basanavičiau g. 17) atidaryta tradicinė „Auksaliokupko“ paroda, kurioje savo darbus pristato tautodailininkai bei amatininkai, gyvenantys ir kuriantys Varėnos rajone. Šiais metais savo darbus parodai pristatė 22 rajono atstovai: Rūta Indrašiūtė (keramika), ZojaGavėnienė (riešinės), Marijona Tamulevičienė (tekstilė – lovatiesės, juostos), Liusė, Vladas ir Ernestas Gaidukevičiai (totorių tradiciniai dirbiniai), Rita Zlatkutė (tapyba), Daiva Petruškevičienė (tekstilė – apnerti rankšluosčiai, pagalvių, antklodžių užvalkalai), Albertas Lisovskis (tapyba), Irena Žukauskienė (tapyba, velti margučiai), Vytautas Baublys (tapyba, medžio drožyba), Laima Saviščevienė (sodai), Eugenija Bakšienė (verbos), Saulė Lazaravičienė (juostos), Valdas Vidūnas (medžio skulptūra), Onutė ir Algirdas Guntulioniai (velti gaminiai), Stasys Truncė (kalvystė), Rimutė Subačienė–Grinkevičiūtė (nerti takeliai), DanutėBlažulionienė (riešinės), Eimantas Venius (kalvystė), Algirdas Juškevičius (medžio skulptūra).
Parodoje taip pat eksponuojami ir Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ rajoninio turo 17 dalyvių darbai. Juos pateikė: Jonas Franckevičius, Martyna Kolomyseva, Kamilė Skopeckaitė (Moksleivių kūrybos centro keramikos būrelis, vad. Vidas Savilionis), Akvilė Gecevičiūtė (Moksleivių kūrybos centro floristikos būrelis, vad. Eugenija Bakšienė), Aistė Blėdaitė, Saulė Miškinytė, Edita Karlonaitė, Vaiva Misiulaitytė (Moksleivių kūrybos centro liaudies meno tradicijų būrelis, vad. Genovaitė Zina Petrauskienė), Aušrinė Ramanauskaitė, Elzytė Ramanauskaitė, Vakaris Ramanauskas, Estela Staknytė, DžesikaStaknytė, Valerija Petrovaitė, Gustis Masteika (Moksleivių kūrybos centro keramikos būrelis, vad. Rūta Augustinavičienė), Lukas Malašauskas, Domas Malašauskas (Kultūros centro jaunimo dailės studija „Kadagys“, vad. Algirdas Juškevičius).
Renginyje koncertavo Varėnos kultūros centro Valkininkų filialo moterų ansamblis „Santaka“ (vad. Aldona Japertienė) bei Varėnos kultūros centro vaikų folkloro ansamblis (vad. Lina Būdienė). Visi parodos dalyviai buvo apdovanoti rajono mero Algio Kašėtos padėkomis, kurias įteikė savivaldybės administracijos direktorius Alvydas Verbickas bei administracijos direktoriaus pavaduotoja Vilma Miškinienė. Rajono liaudies meno atstovus pasveikino seimo narys Vidas Mikalauskas.

akupko atidarymas M

Daugiau nuotraukų


Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos vyresnių klasių mokinių darbų paroda

Vasario 12 d. Varėnos kultūros centro parodų salėje (J. Basanavičiau g. 17) atidarytaNacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos vyresnių klasių mokinių tapybos ir piešinių paroda. Tai ne pirmoji šios mokyklos mokinių darbų paroda Varėnoje. Prieš 6 metus čia eksponuota miniatiūrų paroda. O viso to „kaltininkas“ – dailininkas, M. K. Čiurlionio menų mokyklos dailės mokytojas Marijus Piekuras. Vilniuje su žmona Rūta gyvenantys ir mūsų rajone Kuršių kaime sodybą turintys menininkai gerai žinomi Varėnos krašto žmonėms, nes jau daugybę metų organizuoja įvairius meninius projektus, į kuriuos stengiasi įtraukti ir vietos bendruomenę.
Renginyje koncertavoVarėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos mokiniai: Karolina Pavilonytė, Ugnė Martusevičiūtė, Aidas ir Aistis Tamulevičiai. Parodos koordinatorių bei renginio dalyvius pasveikino Varėnos r. savivaldybės kultūros ir sporto skyriaus vedėja Regina Svirskienė, seimo narys Vidas Mikalauskas bei kultūros centro direktoriaus pavaduotojas Marius Galinis.

piekuro paroda M


„Dienos ir naktys: būti ar nebūti“
(Gintautas Stalnionis)

Sausio 13 d. Varėnos kultūros centro parodų salėje (J. Basanavičiaus g. 17) atidaryta žurnalisto Leonardo Skirpsto fotografijų paroda „Dieną ir naktį – būti ar nebūti“, skirtaLaisvės gynėjų dienos minėjimui.
Leonardas Skirpstas (g. 1956 m.) – profesionalus žurnalistas, 1980 m. baigęs studijas Vilniaus universitete. Pirmąją personalinę fotografijos parodą surengė Palangoje, dar mokydamasis vidurinėje mokykloje. 1976 m. jo darbai kartu su R. Požersko, V. Šontos, R. Paknio kūryba buvo eksponuojami Vilniuje, Fotomenininkų draugijos salone atidarytoje Pirmojoje jaunųjų fotografų parodoje. Baigęs studijas dirbo žurnalistinį darbą.
Gyvenimui pakoregavus darbo pobūdį, po ilgesnės pertraukos prie fotografijos grįžo prieš septynerius metus. Surengė personalinę fotografijų parodą sostinėje, po dvejų metų – dar vieną, 2010 metais – parodą Ukmergėje. Su fotoaparatu nesiskiria iki šiol. Leonardas užaugo nuostabiame Lietuvos pajūryje, todėl savaime suprantama, kad labiausiai jį traukia gamta. Kelionėse po Europos ir gerokai tolimesnius kraštus fiksuoja unikalius, UNESCO saugomus objektus – kraštovaizdžius, gamtos sukurtus paminklus, miestelius, statinius. Tačiau pažintinės kelionės, išskirtiniai gamtos ir žmogaus kūriniai fotožurnalisto dvasios galutinai nenustelbė...
Dokumentinę fotografiją prisiminė užpernai, kai tvarkydamas savo archyvą netikėtai aptiko gerą šūsnį senų negatyvų. Nespalvotų, laiko ir aplinkos kiek pakeistų, tačiau be galo vertingų. Taip rugpjūtį gimė dar viena paroda – „1988 08 23 Vingio parke“. Tarp tūkstančių žmonių, prieš ketvirtį amžiaus suplaukusių į šį parką, buvo ir Leonardas, tuo metu dirbęs vieno žurnalo redakcijoje. Žinoma, savo fotokameros namuose nepaliko… Tą pavakarę parke buvo daug fotografų – mėgėjų, profesionalų, jais apsimetusių KGB karininkų, milicininkų. Vienų jų fotojuostas metų skersvėjai išblaškė, kitų – nugulė raportuose, ataskaitose… Laimė, savąsias Leonardas išsergėjo. Ir dalį tų brangių Lietuvos istorijos akimirkų pateikė parodos ekspozicijai. Negana to, publikavus jas žiniasklaidoje, atsišaukė keletas nuotraukose užfiksuotų žmonių. Pavyko juos pakalbinti, pakviesti į televizijos studiją.
Paroda „Dienos ir naktys: būti ar nebūti“ mus vėl nukelia į tolimą ir kartu daugumai niekaip nepamirštamą Lietuvos istorijos tarpsnį. Ištarus Sausio 13-oji, mano kartos atstovams patikslinti metų tikrai nereikia... Lietus ir jį pakeitęs šaltis, laukimas atžlegant tankų nuo TV bokšto ir LRT pastato, vėliau – armatūrų tempimas renčiant barikadas, ilgam įšaldžiusias būsimojo parlamentarų viešbučio statybas... Sausio 13-oji man visuomet atsiduoda laužais ir nuo jų apsvilusiais žieminių batų puspadžiais... Laukto ir visai tikėtino Aukščiausiosios Tarybos šturmo išvakarėse savo diktofoną dėl visa ko palikau Nacionalinės bibliotekos direktoriaus Vlado Bulavo (1936–2004) seife... Priešingai nei mano bičiulis ir kolega Leonardas, savo fotoaparato nepatikėjęs niekam.
Nespalvota, arba, kaip kalbininkai nerekomenduoja vadinti, juodai balta fotografija turi savojo žavesio. Celiuliozinės, laikui ir aplinkai neatsparios juostos išbyrėjusiais dantukais restauruojamos, atkuriamos, suskaitmeninamos. Ir tuomet praeities vaizdais ir veidais prabyla į mus. Tam, kad padėtų prisiminti, iš naujo patirti, o jaunesniems – sužinoti. Kas ir kaip buvo, kaip galėjo ir kaip neturėtų būti. Leonardas – vienas iš tų, kurie padeda mums pasklaidyti istorinius mūsų Tėvynės puslapius. Džiaugiuosi, kad jis grįžo prie savo ištakų ir didžiuojuosi, kad buvau tarp tų, kurie skatino tokiam žingsniui.

nespalvota fotografija M


 

Viešasis kalbėjimas Eglutės įžiebimas Kaune 2015 Virtuvės baldai Eglutės įžiebimas Kaune 2016