Renginiai

Spektaklis „Marti“

Spalio 9 d. 18 val. Valstybinis Vilniaus mažasis teatras „Marti“ pagal Žemaitės apsakymą (rež. Gabrielė Tuminaitė). Bilieto kaina – 9; 12 Eur. Varėnos kultūros centre
Bilietus platina Kultūros centro kasa ir www.bilietai.lt

VMTMarti

„Marti“
Pjesės autorė Žemaitė
Režisierė Gabrielė Tuminaitė
Dramaturgė Paulina Pukytė
Scenografas Vytautas Narbutas
Kompozitorius Faustas Latėnas
Kostiumų dailininkė Vilma Galeckaitė-Dabkienė
Grimo dailininkė Dalia Žakytė-Bučienė
Šviesų dailininkas Vaclovas Grinius
Vaidina: Indrė Patkauskaitė, Eglė Gabrėnaitė, Gediminas Girdvainis, Tomas Kliukas, Daumantas Ciunis, Tomas Stirna, Agnė Kiškytė, Rasa Jakučionytė, Jūratė Brogaitė, Vilija Ramanauskaitė / Ilona Kvietkutė.

Premjera 2018.10.19
Trukmė 1 val. 50 min.
„Šį Žemaitės apsakymą apie košmarą, kurį patiria jauna moteris, įklimpusi į Vingių šeimos pelkę, dauguma paskutinį kartą skaitėme (jei apskritai skaitėme) mokykloje. Mano ir mano kartos atveju tai buvo tarybiniais laikais, kai kasdienėje viešojoje aplinkoje beveik nesijautė lyčių nelygybės, tačiau namuose moteris žinojo „savo vietą“, o smurtas šeimoje, kuris tada vadinosi „tik buitinis konfliktas“ (neoficialiai taip vadinamas ir iki šiol), buvo laikomas privačiu žmonių reikalu, į kurį valstybė kištis neprivalo; apie psichologinį smurtą tada apskritai nebuvo kalbos, patyčios kaip reiškinys nebuvo net įvardintas, nebuvo kalbama ir apie feministinį požiūrį. Ir vis tiek Žemaitės aprašytas XIX a. gyvenimas atrodė archaika, „Marčios“ inscenizacijos buvo kostiuminė liaudies muilo opera, o dėl Katrės tragedijos ir tokios beviltiškos moters padėties kalta buvo jau pražuvusi socialinė santvarka. Bet šiandien matome, kad ši istorija taip pat ir apie mus, ir apie tai, kaip privaloma „pagrindinė visuomenės ląstelė“ gali sunaikinti žmogų, ir apie tai, kaip agresyvi, buka, inertiška masė suėda individą. Tai, kas vyksta „Marčioje“, vyko ir prieš 120, ir prieš 50 metų, sėkmingai vyksta ir dabar, patriarchaliniai papročiai ir įpročiai valdo, mąstymo ir elgesio inertiškumas klesti, dėl blogo vyro elgesio moteris vis dar kalta, neištekėti vis dar gėda, kitoks vertas patyčių vien dėl savo kitoniškumo, tik tyčiotis iš vieno dabar jau gali tūkstančiai, o armietiškas „dūchinimas“ apskritai yra tapęs bendravimo norma pačiose įvairiausiose gyvenimo sferose. Ar kas nors pasikeitė į gera? Galbūt mūsų požiūrio taškas?“ – Paulina Pukytė.
Spektaklio metu scenoje naudojami tabako gaminiai

 

 

 

Viešasis kalbėjimas Eglutės įžiebimas Kaune 2015 Virtuvės baldai Eglutės įžiebimas Kaune 2016