Kultūros paveldas

Kultūros paveldas

Tautodailė ir amatai

Varėnos rajone yra 14 tradicinių amatininkų, turinčių sertifikatus:

 

Algirdas Juškevičius

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinis amatininkas, senųjų amatų dailidystės, drožybos, žaislininkystės ir šaukščiaus amatų puoselėtojas.

Sertifikuoti produktai: Skulptūros; Užgavėnių kaukės; Geldos; Švilpynės; Mediniai žaislai; Šaukštai; Kaušai; Samčiai.

Laima Saviščevienė

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senųjų amatų: žvakininkystės ir pynimo puoselėtoja.

Sertifikuoti produktai: Lietinės žvakės; Šiaudiniai sodai; Šiaudinės žvaigždės; Šiaudiniai eglutės žaislai.

Vytautas Šibaila

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinis amatininkas, senojo drožybos amato puoselėtojas.

Sertifikuoti produktai: Skulptūros.

Eugenija Bakšienė

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo pynimo amato puoselėtoja. Rišti šiaudinius sodus ir paukštelius išmoko iš savo senelės Vilkaviškio r. 1960 m.

Sertifikuoti produktai: Šiaudiniai eglutės žaisliukai.

Saulė Lazaravičienė

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo pynimo amato puoselėtoja. Šiaudinius sodus išmoko rišti iš savo mamos ir senelės. Savo amatą perduoda jaunesnėms kartoms.

Sertifikuoti produktai: Šiaudiniai eglutės žaisliukai; Šiaudiniai sodai.

Gintaras Knieža

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinis amatininkas, senųjų amatų: plytininkystės, puodininkystės puoselėtojas. Keramika domisi nuo mokyklos, profesionaliai keramika užsiima 20 metų. Individualios keramikos įmonės savininkas. Nuo 2000 m. daug dėmesio skiria rankų darbo plytoms bei čerpėms pagal XIV - XIX a. gamybos technologijas. Apie plytų gamybą dalį informacijos gavo iš giminaičių pasakojimų, kadangi senelio brolis buvo plytininkas, taip pat iš specialios senovinės literatūros, bei konsultavosi su senovinių plytų srities mokslininkais. Informaciją apie plytų gamybą renka patys apklausdami žmones gyvenančius miesteliuose, kuriuose seniau veikė plytinės. Privačiai studijavo apie tai kaip lietuviai senovėje ruošė molį, žiedė puodus, degė dirbinius lauko krosnyse.

Sertifikuoti produktai: Ąsočiai; Plytos; Puodynės; Čerpės.

Džiugas Petraitis

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinis amatininkas, senojo puodininkystės amato puoselėtojas. Būdamas dvylikos surengė pirmąją personalinę parodą. Amato išmoko iš tėvų, iš namuose saugomų garsių Lietuvos puodžių kūrinių, bei sukauptos didžiulės bibliotekos apie lietuvių liaudies meną, pavyko atkurti senąsias indų formas, puošybos elementus. Šeimos sodybos lankytojams demonstruoja juodosios keramikos gamybos procesą, technologijas.

Sertifikuoti produktai: Dubenys; Puodeliai; Lėkštės; Puodai; Puodynės; Žvakidės.

Rūta Indrašiūtė

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo amato žaislininkystės puoselėtoja.

Sertifikuoti produktai: Švilpynės.

Rūta Sakalienė

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo kepimo amato puoselėtoja.

Sertifikuoti produktai: Naminė duona.

Lina Černiauskienė

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo kepimo amato puoselėtoja.

Sertifikuoti produktai: Grikinės babkos.

Laima Mačionienė

Sertifikuotų tradicinių amatų meistrė, senojo vilnos, milo vėlimo, malimo, maisto ruošimo, kepimo, tradicinės gyvulininkystės ir tradicinės augalininkystės  amatų puoselėtoja.

Sertifikuoti produktai: Miltai; Blynai; Figūriniai sausainiai; Veltiniai; Grikinės babkos; Šiurkščiavilnės avys.

Aldona Pigagienė

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo mėsos apdirbimo, apdorojimo, perdirbimo amato puoselėtoja.

Sertifikuoti produktai: Dešros; Kumpiai; Nugarinė.

Daiva Janulevičiūtė

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo tradicinės gyvulininkystės amato puoselėtoja.

Sertifikuoti produktai: Avys.

Stasys Truncė

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinis amatininkas, senojo kalvystės amato puoselėtojas.

Sertifikuoti produktai: Memorialinių paminklų viršūnės.

Ir kitų tautodailininkų, amatininkų:

EUGENIJA BAKŠIENĖ

Gimė 1949 m. Virbalio miestelyje, Vilkaviškio rajone, gyvena Varėnoje. Floristė. Dirba floristikos būrelio vadove Varėnos moksleivių kūrybos centre. Kurti pradėjo 1993 m. Visko išmoko savarankiškai. Atsiradus daug laisvo laiko, pabandė rišti verbas, daryti augalų kompozicijas. Bandymai patiko, tarsi atrado naujus savo gabumus. Savo dirbiniams (verboms, atvirukams, paveikslams iš augalų, „medeliams" iš sausų gėlių) naudoja gamtinę žaliavą. Dalį augalų surenka laukuose, kitą užaugina tėviškės darže. Priklauso LTS. Parodose dalyvauja nuo 1995 m.

VYTAUTAS BAUBLYS

Gimė 1942 m. Perlojos k., gyvena Varėnoje. Pensininkas.

Neakivaizdžiai baigė Maskvos liaudies meno universitetą, S. Žuko technikume Kaune baigė vieną kursą. Kūrybos spektras platus. Dirba su medžiu, skarda, žalvariu, variu, kriauklėmis. Užsiima drožyba, mozaika, metalo plastika. Kuria skulptūras, paveikslus, metalo plastikos dirbinius, lauko baldus ir kt. Respublikinėse, regioninėse bei rajoninėse parodose dalyvauja nuo 1975 m. Jo darbų yra įsigijęs Lietuvos nacionalinis muziejus, Muitinės muziejus, Perlojos muziejus.

 

ALGIRDAS DAUGĖLA

Gimė 1958 m. Alytuje, gyvena Varėnoje. Užsiima kūryba.

1984 m. įstojo į LTSR Liaudies meno draugiją, nuo 1986 m. yra LTSR Liaudies meno draugijos Vilniaus skyriaus narys. Parodose dalyvauja nuo 1982 m. Daugkartinis rajoninių parodų dalyvis. Dalyvavo respublikinėse  parodose Vilniuje (1983, 1984, 1985);  1984 m. parodoje „ Dzūkų dailės dienos" Alytuje; 1985 m. zoninėje parodoje Vilniuje „ Lazdynų" kino teatre;. 1986 m. Pabaltijo liaudies tapybos parodoje Vilniuje ir Pabaltijo respublikų liaudies meistrų tapybos seminare ir parodoje Palangoje; 1987 m. -  respublikiniame tapybos seminare ir parodoje Kalviuose, Kaišiadorių r.; 1987 m. -  Sąjunginiame liaudies kūrybos festivalyje Maskvoje (liaudies ūkio pasiekimų paroda).

2006 m. išleistame LTS parodiniame rinkinyje „Tapyba. Grafika" publikuojamas paveikslas „Vestuvės kaime". Dirbant Varėnos pūkų-plunksnų fabrike „ Merkys" vyresniuoju dailininku 1981 m. pareikšta padėka ir piniginė premija.

 

ONA IR ALGIRDAS GUNTULIONIAI

O. Guntulionienė gimė 1960 m. Dubičių k., Varėnos r., A. Guntulionis - 1954 m. Varėnos mieste. Dabar gyvena Varėnoje.

Vilnos vėlimo meistrai. Velia paveikslus, skraistes, šalius, skrybėlaites, beretes, sukneles, šlepetes, veltinius batus. Rankdarbiams naudoja merinosų vilną, šilką, taiko įvairiausias vėlimo technikas: sausąjį, šlapiąjį, tūrinį, plokštuminį, voratinklinį ir kitokį vėlimą, vilną jungia su kitomis medžiagomis.

„Vėlimas - malonaus pomėgio, nemasinės gamybos, meninės idėjos, kantrybės ir rankų šilumos rezultatas. Tai mūsų senolių vėlimo tradicijų tęsinys, noras natūraliais rankdarbiais iš vilnos sušildyti savo šeimą. Tai ir puiki dovana artimam draugui, giminaičiui. Vilna dėl savo unikalių ypatybių naudojama visais metais. Ji it gyva - visada palaiko malonią šilumą: kai karšta, vilnos plaukeliai pasišiaušia ir praleidžia orą, o kai šalta - priglunda ir šildo."

RŪTA INDRAŠIŪTĖ

Gimė 1966 m. Vilniuje, gyvena Maksimonių kaime. Užsiima kūryba - keramika, naudoja akmens masę, raudoną molį, glazūrą. Be švilpukų ir glazūruotų molinių indų (puodynių, puodukų ir pan.), dar lipdo skulptūrėles.

Priklauso LTS, nuo 2006 m. turi meno kūrėjo statusą. Metus yra gavusi kūrėjo stipendiją. 1986 m. dalyvavo „Pinokio knygos šimtmečiui" skirtame geriausio ekslibrio konkurse Italijoje; 1985 m. laimėta I vieta taikomosios dailės ir Vilniaus vidurinių meno mokyklų moksleivių darbų parodoje; 1984 m. kartu su Kauno tautodailininkais dalyvavo reprezentacinėje liaudies meno parodoje Paryžiuje. 2005 ir 2009 m. užimta I vieta regioninėje konkursinėje parodoje „Aukso vainikas" - dukart pripažinta geriausia Dzūkijos liaudies meistre. 2005 ir  2007 m. laimėta I vieta konkurse  „Dzūkiškas suvenyras". 2008 m. dalyvavo seminare „Puodžių karalius".

Parodose Lietuvoje ir užsienyje dalyvauja nuo 1976 m. Svarbiausios parodos: 2000 m. - LR Seime; 1997 m. - Joncels merijoje; 1997 m. - Italijoje, Venecijoje; 1997 m. - darbai eksponuoti menininkės šeimos keramikos parodoje, atidarant Marcinkonių etnografinį muziejų; 1996 m. - Lunas merijoje ir Monpellier galerijoje; 1995 m. - Castenau le Lez galerijoje; 1994 m. - Saint Jean de Fos merijoje; 1993-1997 m. parodos pietų Prancūzijos Langedoko provincijoje; 1993 m. - Bedarieux meno rūmuose.

SAULIUS JONAS INDRAŠIUS

Gimė 1965 m. Vilniuje, gyvena Maksimonių kaime. Skulptorius. Užsiima edukacine, kraštotyrine veikla, ekologija. Dirba juodosios keramikos (puodynės, grūstuvės, troškintuvės, dubenėliai, žvakidės ir kt.) ir monumentaliosios skulptūros srityse. Paskutinė paroda buvo Merkinėje, skirta Merkinės jubiliejui. Darbai buvo eksponuoti LR Seimo rūmuose, Prancūzijoje ir kitur.

„Man pasisekė, mano giminėje - kūrybingi žmonės. Labiausiai gerbiu savo senelį Andrių, stalių ir visų galų meistrą. Iš jo dar iki šiol semiuosi kantrybės, sąžinės darbui. Kūryba neduoda numirti iš nuobodulio. Reikia žiūrėti ne ką duoda šis darbas, o ką gali duoti kitam, kad ir koks bebūtum pavargęs nuo visko, mylimas darbas svarbiau nei materialiniai turtai. Kūrybai įkvėpimo suteikė didžiausias genijus M.K. Čiurlionis, menininkai S. Kuzma, L. Vildžiūnas, dvasinis vadovas Dalai Lama, Lietuvos gamta, kiekviena forma, kuri džiugina akį, kurią norisi paliesti. Įkvėpė ir skatino dėstytojai. O kūrėjo kelią nežinau kas lėmė, gal genai? Galbūt paveldėjau iš senelio. Kas lėmė - težino Dievas".

TERESĖ JANKAUSKAITĖ

Gimė 1949 m. Pakuršėnių kaime, Šiaulių rajone. Dabar gyvena Pelekiškės kaime. Keramikė dailininkė. Šią sritį pasirinko, nes labiausiai patiko, suprato, kad yra tam gabi.

Priklauso dailininkų klubui „Plekšnės", Pelekiškių ir Zakavolių bendruomenei. Parodose dalyvauja nuo 1973 m. Surengė per 50 autorinių parodų: Šiaurės Osetijoje, Prancūzijoje, Lenkijoje, Latvijoje ir daugelyje Lietuvos miestų. Bendros parodos: respublikinės, pasaulio žemaičių.

 „Padėkos - tai žmonės, kurie matė parodas. Baigiau Vilniaus dailės institutą. Kūryba - tai ir pragyvenimo šaltinis, ir dvasinė pilnatvė. Kiekvienas mano kūrinys unikalus, individualus. Vyrauja gamtos motyvai, tai atspindi pavadinimai: „Kadagynas", „Ėgliai", „Ledonešis jūroje", „Žibanti pieva", „Dvasiukai", „Kerėplos" ir kt. Mano svajonės - jubiliejinės parodos. Gražiausia - Bedugnio ežere ant salų - išsipildė".

ALGIRDAS JUŠKEVIČIUS

Gimė 1957 m. Rusijoje, gyvena Varėnoje. Dailės studijos „Kadagys" vadovas. Priklauso LTS ,Vilniaus tautodailininkų bendrijai, nuo 2005 m. turi meno kūrėjo statusą, nuo 2009 m. yra tautinio paveldo produktų gamintojas.  Parodose dalyvauja nuo 1980 m.

 „Medžio drožyba, meistravimai domino nuo vaikystės, mokiausi iš savo senelių, tėvo, kitų medžio meistrų ir kalvių. Savarankiškos meno ir amatų studijos, kūrybiniai seminarai, apsilankymai meistrų dirbtuvėse. Drožyba, kryždirbystė, geldų skobimas, medinių žaislų gaminimas, muzikos instrumentų gaminimas patiko, iš dalies tai paveldėta. Kuriu skulptūras (sakralines ir buitines), darau kryžius, koplytėles, paminklus, Užgavėnių kaukes, bareljefus, medinius žaislus, laimės paukščius, niekocias (geldas), inkilus, gamtos baldus, interjero detales, namų puošybos elementus. Naudoju įvairių rūšių medieną: liepą, ąžuolą, drebulę, alksnį. Kūryba man - prasminga veikla, kūrybiškumas, dvasinis pasitenkinimas, papildomos pajamos".

Įvertinimai: LR kultūros ministerijos premija (2007); „Sidabrinės bitės" ženklas ir premija (2007); nominacija „Geriausias Alytaus apskrities meistras"(2006); prizas „Už kūrybišką tradicijos interpretavimą" (2006); LR Seimo medalis (2002); diplomas žurnalo „Meisteris" organizuotame „Auksarankių konkurse" (2002); parodos medalis (už amatų plėtojimą) „Ką pasėsi-2001"; II vieta, L. Šepkos premijos konkurse (1994); Lietuvos TSR valstybinė premija (1986); I vieta už geriausią skulptūrą, „Visų amatų diena" (1983).

Autorinės parodos surengtos Vilniuje, Druskininkuose Varėnoje, Nedzingėje, Marcinkonyse, Merkinėje, grupinės - ne tik Lietuvoje, bet ir Rusijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Islandijoje.

HAROLDAS KADONAS

Gimė 1974 m. Vilniuje, gyvena Puodžių kaime. Turi technologijos mokytojo profesiją, šiuo metu atsidėjęs kūrybai. Užsiima tapyba, kuri yra tiek saviraiška, tiek galimybė tobulėti. Parodose dalyvauja nuo 2001 m.

„Kurti pradėjau apie 1992-1994 m. Patiko. Kurdamas galiu atskleisti savo gabumus, save realizuoti. Kūryba prasidėjo nuo pieštuko ir popieriaus lapo. O kurti paskatino tuometinis visuomenės nuobodumas, bent jau buvo tokios aplinkybės. Įkvėpimas pats ateina, nuolat slypi gamtoje ir mumyse. Piešimo ir tapybos mokiausi savarankiškai".

SAULĖ LAZARAVIČIENĖ

Gimė 1931 m. Burokaraisčio kaime, gyvena Panočių kaime. Pensininkė.

Audžia juostas (kaišytines, rinktines), dekoratyvinius takelius, riša verbas, daro šiaudų sodus, paukščiukus, kalėdinius žaisliukus, augalų kompozicijas. Augalus augina darželyje ir renka gamtoje, pirktinius siūlus dažo.

Priklauso LTS, nuo 2005 m. turi meno kūrėjo statusą. Apdovanota LR Seimo medaliu. 2008 m. regioninėje konkursinėje parodoje „Aukso vainikas" pelnė I vietą. Nominacijos „Lietuvos kaimo spindulys" 2006 m. laureatė, apdovanota „Sidabrine bitute". Parodose Lietuvoje ir užsienyje dalyvauja nuo 1969 m.

„Nuo jaunystės kūriau įvairius rankdarbius, šeimoje buvo palankiai vertinami meniški darbai, tėvukas buvo dailidė, motina - liaudies dainininkė. Kūryboje esu savamokslė, rankdarbių pradmenis gavau iš pusseserės audėjos. Esu linkusi į meniškus dirbinius, patinka kurti, išreikšti save, vertinu tradicijas ir siekiu jas puoselėti, perduoti kitiems. Svajoju dar kurti, tęsti lietuviškąsias tautodailės tradicijas. Mano užsiėmimas pirmiausia - kūrybinis džiaugsmas, na, ir finansinė parama".

ALBERTAS LISOVSKIS

Gimė 1973 m. Vilniuje, gyvena Varėnoje. Užsiima kūrybine veikla. Priklauso LTS. Parodose dalyvauja nuo 2006 m.

„Tapyti pradėjau po avarijos 2003 m., kai likau neįgalus. Dabar tai yra mano pagrindinis užsiėmimas. Esu savamokslis dailininkas. Paveikslus tapau akriliniais dažais ant drobės arba kartono. Kūryba man padeda užsimiršti, atsipalaiduoti".

LAIMA MAČIONIENĖ

Gimė 1969 m. Mielupio kaime, dabar netoliese, Pamerkių kaime, yra įkūrusi kaimo turizmo sodybą. Sertifikuotų tradicinių amatų meistrė, senojo vilnos, milo vėlimo, malimo, maisto ruošimo, tradicinės gyvulininkystės ir augalininkystės amatų puoselėtoja. Sertifikuotų grikių patiekalų gamintoja ir propaguotoja, edukacinės programos sumanytoja.

ARTŪRAS MATONIS-TAKIMANTAS

Gimė1968 m. Žeimiuose, gyvena Beržupio kaime. Dailininkas keramikas.

Mokėsi M.K. Čiurlionio meno mokykloje, Vilniaus dailės akademijoje, vienerius metus studijavo interjerą Talino dailės institute. Parodose dalyvauja nuo 1999 m.

„Keramika, medžio drožimas, dainavimas, gėrybių rinkimas yra pragyvenimo šaltinis ir dvasinis pasitenkinimas, kurį paveldėjau ir kuris patiko. Daugiausiai naudoju molį ir medį. Gaminu indus, vazas, dubenėlius, vazonus, medalius ir kt. Graži gamta ir mokytojai paskatino mane užsiimti kūryba".

ROMAS NORKŪNAS

Gimė 1968 m. Krūminių kaime, gyvena Musteikoje. Dirba Dzūkijos nacionaliniame parke amatų meistru. Užsiima nykstančiais amatais: pynimu, virvių vijimu, drevine bitininkyste, deguto gaminimu, nendrinių ir šiaudinių stogų dengimu. Gamina įvairias pintines, šiaudines skrybėles, vyžas, geinius (įrankis, reikalingas drevinei bitininkystei) ir pan. Naudoja vien tik gamtines medžiagas - liepų plaušą, beržo tošį, laukines vytele (žilvitį), nendrę ir kt. Kurti paskatino noras viską pasidaryti pačiam.

„Lipdyti iš molio, drožti ir kai kurių kitų amatų pradžią davė VPU dėstytojai, jie ir skatino kurti, vėliau kilo noras ieškoti pačiam. Pynimo mokiausi pas Petrą Jankauską, kuris Vilniaus mokytojų namuose organizuodavo pynimo kursus. Kitų amatų mokiausi vietoje iš vietos meistrų. Užsiimu drevine bitininkyste, važinėju dviračiu ir arkliu, puoselėju amatus, susijusius su namudiniu ūkiu ir gamtos ciklais. Puoselėju namudinį ūkį, stengiuosi kad niekas nekainuotų. Apsirūpinu darbui ir apyvokai reikalingais daiktais, įrankiais, padargais. Mano svajonė - viskuo apsirūpinanti sodyba. Pigios importinės prekės žmogų atitraukia nuo tradicinės gyvensenos, būtų gerai uždrausti menkavertės produkcijos įvežimą, suteikti paramą gyventi kaimuose ir užsiimti tradicine gyvensena, susijusia su nedideliais ūkiais".

ELVYRA TERESĖ PETRAITIENĖ

Gimė 1940 m. Panevėžyje, gyvena Maksimonių kaime. Yra dailininkė keramikė, dirbanti kūrybinį darbą namuose. Naudoja paprastą ir šamotinį molį, akmens masę, engobus, glazūrą. Kuria žmonių ir gyvūnų figūrėlės mitologine tematika. Nuo 1980 m. priklauso LDS, nuo 2005 m. turi meno kūrėjo statusą. Parodose dalyvauja nuo 1970 m.

Pirmas interjero darbas įgyvendintas Panevėžio kavinėje „Linelis" 1964 m. Mano sukurtų interjero darbų (kai kurie su bendraautoriais) yra Panevėžyje, Vilniuje, Kaune, Rokiškyje, Šakiuose, Marijampolėje, Alytuje, Pasvalyje, Dovainonyse, Pašaltuonyje, Anykščių rajone, Glazove (Vidurio Uralas), Obninske (mokslininkų miestelis pamaskvėje), Narvoje (Estija), Baku (Azerbaidžanas). Visai netikėta pagalba atėjo iš Prancūzijos. Nuo 1994 iki 1997 m. turėjau galimybę ir labai geras sąlygas surengti nemažai parodų pietų Prancūzijoje".

DŽIUGAS PETRAITIS

Gimė 1976 m. Vilniuje, gyvena Maksimonių kaime. Yra laisvas menininkas - grafikas, keramikas. Daro ąsočius, puodynes, aguonmales, dubenius, dubenėlius, puodukus, taures, lėkštes, žvakides, šviestuvus, skulptūras. Keramikos darbų gamybai naudoja molį, angobus, glazūrą, grafikos darbams - molį, dažus, popierių. LTS narys, meno kūrėjo statusas nuo 2008 m. Parodose dalyvauja nuo 1988 m.

„Užaugau dailininkų šeimoje, tarp molio, keramikos, degimo krosnių. Iš arti mačiau visą meno kūrinių gimimo procesą ir, žinoma, jame dalyvavau, todėl keramika mano gyvenime atsirado kaip natūralus reiškinys. Šeimoje buvo gerbiami seni lietuvių papročiai ir tradicijos. Vyresnieji brolis Saulius ir sesuo Rūta mokėsi M. K. Čiurlionio meno mokykloje. Šalia vyresniųjų lipdžiau, piešiau, tad degamose krosnyse atsirasdavo vietos ir mano darbams. Jau dvylikos žinojau, ką noriu daryti gyvenime - žiesti puodus. Apsigyvenus Maksimonyse, netoli Merkinės, pradėjau domėtis juodąja keramika: žiesti puodynes, ąsočius, juos dekoruoti ir degti juodosios keramikos krosnyje. Būdamas aštuoniolikos susidomėjau savotiška grafikos rūšimi - moliotipija. Šią grafikos techniką Lietuvoje naudoja vos keli dailininkai. Galbūt dėl to moliotipija ir patraukė - dėl savo išskirtinumo, be to, čia, kaip ir keramikoje, naudojamas molis. Keramikos meno kompozicijų ir technologijos išmokau iš savo motinos - profesionalios dailininkės Elvyros Teresės Petraitienės. Grafikos pradžiamokslį suteikė sesuo - grafikė keramikė Rūta Indrašiūtė.

PETRAS PRETKELIS

Gimė 1946 m. Šilutėje, gyvena Zakavolių kaime. Keramika - pagrindinis užsiėmimas (tapyba tik savo malonumui), dvasinis pasitenkinimas ir pragyvenimo šaltinis. Kuria juodosios keramikos dirbinius: ąsočius, puodynes, puodelius, suvenyrus, žvakides, vazas ir kt. Priklauso LTS, nuo 2005 m. turi meno kūrėjo statusą. Parodose dalyvauja nuo 1972 m. Autorinė paroda surengta Vilniuje 1983 m. Dalyvauta parodose Rusijoje, Vengrijoje,  Vokietijoje.

„Keramikos pasirinkimą lėmė prigimtis kurti. Molis buvo prieinamiausias. Tapybai anksčiau reikėjo mažiau materialinių investicijų. Kurti pradėjau jau vaikystėje. Lipdžiau iš upelyje rasto šlyno, tapiau savo svajones. Įkvepėjai ir skatintojai - tėvai, vėliau - mokytojai. Baigiau Vilniaus vakarinę dailės mokyklą, tapybą pas dailininką A. Šaltenį".

LAIMA GEGUŽYTĖ-SAVIŠČEVIENĖ

Gimė 1967 m. Merkinėje, kur ir gyvena. Dirba Dzūkijos nacionaliniame parke bei Varėnos technologijos ir verslo mokykloje. Užsiima paprotine daile, daro šiaudinius sodus, žvaigždes, kalėdinius žaisliukus, paveikslus iš šiaudų ir džiovintų augalų, verbas, sausas puokštes ir kt. Priklauso LTS, nuo 2006 m. turi meno kūrėjo statusą, nuo 2010 m. yra tautinio paveldo produktų gamintoja. Parodose dalyvauja nuo 1996 m. Gauti įvertinimai: „Aukso vainikas" II vietos nominacija (2007); piniginė premija parodoje „Dzūkiškas suvenyras".

„Mėgstu rankdarbius, paveldėjau iš mamos, turiu tam polinkį ir meninį suvokimą. Ypač smagu dirbti su šiaudais, iš jų galima sukurti labai įvairių geometrinių figūrų, meniškų vaizdų, nors tai ir labai trapi medžiaga. Baigusi studijas, pradėjau rišti verbas. Esu savamokslė, rankdarbius dirbo močiutė, mama, dėdienė, iš jų ir gaudavau patarimų. Dabar pati mokau tradicinių amatų (šiaudinių sodų rišimo, verbų pynimo, margučių marginimo vašku, vilnos vėlimo, žvakių liejimo paslapčių) jaunąją kartą. Organizuoju tradicinę amatų mokyklėlę Merkinėje. Savo etnografinėje sodyboje rengiu amatų stovyklas, seminarus, mokymus, plenerus."

RŪTA SAKALIENĖ

Gimė 1964 m. Marcinkonių kaime, kur iki šiol gyvena. Užsiima kaimo turizmu verslu.

Pina iš šiaudų (šiaudiniai paukšteliai), užsiima grafika (margučių marginimas), tekstile (šilų dzūkų tautinių drabužių siuvimas), kulinariniu paveldu (etnografinių valgių gaminimas: naminė duona, grikinė „babka", pyragėliai su grybais, grybų sriuba, bulvinės bandos). Pomėgis ir polinkis į amatus virto verslu,  pragyvenimo šaltiniu.

„Kurti paskatino dalyvavimas Marcinkonių etnografiniame ansamblyje - pradėjau siūti tautinius drabužius. Etnografinių valgių gamybą įtakojo mano verslas - esu kaimo turizmo sodybos, puoselėjančios šilų dzūkų gyvenimą, papročius bei jų būtį, savininkė. Mokiausi iš vietos gyventojų. Buvo įdomu savo rankomis padaryti tai, ką mačiau muziejuose. Savo kaimo turizmo sodyboje Dzūkiją pristatau per skonį, kvapą ir vaizdą. Vedu vaikams, moksleiviams ir suaugusiesiems edukacines duonos kepimo, šiaudų pynimo, kiaušinių marginimo pamokas. Konsultuoju tautinių drabužių siuvimo ir dėvėjimo klausimais, siuvu šilų dzūkų tautinius vyrų ir moterų darbužius, krikšto marškinius, įkapes. Save laikau verslininke amatininke, šilų dzūkų gyvensenos, papročių ir tradicijų puoselėtoja."

ALGIS SVIRNELIS

Gimė 1973 m. Zervynų kaime, kur ir gyvena. Drožėjas, kryždirbys.

Kryžiams naudoja įvairią medieną, dažniausiai liepą, pušį, klevą. Svajoja, kad žmonės dažniau savo sodybas puoštų kryžiais.

„Pažintis su medžio drožyba prasidėjo nuo bitininkystės, kai reikėjo pasigamint šaukštą spiečiams gaudyti. Kryžius daryt pradėjau apie 1996 m., kai  Imantas Lazdinis užsakė, paragino padaryti 3 Zervynų kryžius. Nuo to ir prasidėjo mano kryždirbystė. Esu savamokslis. Užsiimu ne tik kryždirbyste, darau buities įrankius, pinu, bitininkauju. Galiu vesti ekskursijas po Zervynas, nes esu čia gimęs, augęs ir gyvenu iki šiol".

 

STASYS TRUNCĖ

Gimė 1963 m. Dvarčėnų kaime, Alytaus rajone, gyvena Andriūnų kaime. Yra III kategorijos rankinio kalimo kalvis. Kalvystės išmoko pats. Šis užsiėmimas virto ir mylimu darbu, ir pragyvenimo šaltiniu, o kartu ir laisvalaikio užsiėmimu. Jis daro rankų darbo įvairius metalo dirbinius - kryžius „saulutes"; gamina sodyboms puošti reikalingus daiktus: tvoras, durų rankenas, židinio įrankių komplektus, žvakides, pakabas - kabyklas, kitus buities reikmenis.

Priklauso LTS. Nuo 2013 m. yra sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinis amatininkas, senojo kalvystės, kryžkalvystės amato puoselėtojas.

GINTARAS TURONIS

Gimė 1967 m. Varėnoje, gyvena Perlojoje. Dirba Perlojos ir Nedzingės mokyklose dailės mokytoju, Varėnos moksleivių kūrybos centre - dailiojo medžio drožimo būrelio vadovu. Kūrybos spektras platus - akmens apdirbimas, drožyba, keramika, žaislų gamyba. Lipdo švilpukus, indelius, interjero papuošimus (žuvis), smilkalines, medalius. Drožia ir dekoruoja šaukštus, dubenis, žaislus, interjero aksesuarus. Priklauso LTS. Parodose dalyvauja nuo 1995 m.

„Kūrybos poreikį paveldėjau iš mamos. 1981 m. pradėjau lankyti A. Juškevičiaus drožybos būrelį „Kadagys". Teisingu keliu nukreipė dailės mokytoja G. Giedraitienė. Kūryba man suteikia sielos dvasinę ramybę".

 

GINTARAS KNIEŽA

Keramikos įmonės savininkas ir vadovas - sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinis amatininkas, senųjų amatų, plytininkystės ir puodininkystės, puoselėtojas, profesionaliai keramika užsiimantis jau 20 metų. Jo vadovaujamoje įmonėje „Žiestė" pagal XIV - XIX a. gamybos technologijas gaminamos rankų darbo plytos, įvairūs kiti keramikos dirbiniai, molio gaminiai. Čia gaminamos pačių įvairiausių formų plytos (trikampės, apvalios ir kitokios), taip pat plytos su specialiais ženklais, herbais, antspaudais, vaikų rankų įspaudais ir pan. Rankų darbo plytos labai tinka restauravimo darbams. Kiekvienu konkrečiu atveju parenkama plytų molio sudėtis, paruošimo technologija bei degimo krosnyje rodikliai. Amatininkas siūlo norimų molio dirbinių ne tik įsigyti, bet pabandyti pasigaminti patiems.

IRENA ŽUKAUSKIENĖ

Gimė 1940 m. Dovainavos kaime, Raseinių rajone, gyvena Varėnoje. Pensininkė, tautodailininkė.

Priklauso LTS. Parodose dalyvauja nuo 2000 m. Yra 2008 m. „Sidabrinės bitės" premijos laureatė.

„Pradėjau kurti išėjusi į užtarnautą poilsį, nors svajojau apie tapybą nuo vaikystės. Pradėjau tapyti pati, vėliau dalyvaudama pleneruose ir bendraudama su profesionaliais dailininkais. Kūryba duoda didelį dvasinį pasitenkinimą. Dirbdama, kurdama jaučiu didelį malonumą ir užmirštu, kiek man metų. Tapau paveikslus Ant drobės vilna badau paveiksliukus, iš vilnos darau karolius, gėles, suvenyrus, margučius. Vyras, vaikai ir anūkai vertina gerai. Jie visi džiaugiasi, kad aš rengiu parodas ir esu visą laiką užsiėmusi. Savo darbais pirmiausia apdovanoju giminaičius ir gerus draugus, o kas labai prašo - parduodu. Mano svajonė - rengti parodas, parodų metu bendrauti su draugais ir parodų lankytojais".

varenos-kulturos-centras-mazaVARĖNOS KULTŪROS CENTRAS
J.Basanavičiaus g. 2, Varėna
Telefonas: Tel. (8 310) 51 171
El. paštas: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, norint jį peržiūrėti.

Bendraukime socialiniuose tinkluose: 

Renginių kalendorius

Viešasis kalbėjimas Eglutės įžiebimas Kaune 2015 Virtuvės baldai Eglutės įžiebimas Kaune 2016