Neformalus vaikų švietimas
Neformaliojo vaikų švietimo paskirtis – tenkinti mokinių pažinimo, lavinimosi ir saviraiškos poreikius, padėti jiems tapti aktyviais visuomenės nariais. Neformaliojo vaikų švietimo programas vykdo neformaliojo vaikų švietimo ir kitos švietimo įstaigos, laisvieji mokytojai, kiti švietimo teikėjai.
Formalųjį švietimą papildančio ugdymo programas vykdo muzikos, dailės, kitos menų, sporto mokyklos, Lietuvos aukštosios mokyklos, taip pat pagal švietimo, mokslo ir sporto ministro patvirtintą gamtamokslio, technologinio, inžinerinio, matematinio ugdymo atviros prieigos centro veiklos aprašą veiklą vykdančios švietimo įstaigos.
Bendruosius iš valstybės ar savivaldybių biudžetų finansuojamų neformaliojo vaikų švietimo ir formalųjį švietimą papildančio ugdymo programų kriterijus nustato švietimo, mokslo ir sporto ministras.
Daugiau - neformalusis vaikų švietimas (Švietimo, mokslo ir sporto ministerija).
Būrelis yra jaunas, įkurtas 2022 m., vadovaujamas Valentinos Šlavenec.
2023 m. dalyvavome Lietuvos vaikų ir moksleivių – lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų – konkurse „Tramtatulis“.
2023 m. dalyvavome Dzūkijos regiono pasakotojų konkurse „Skripkełės porinimai“. Dramos būrelio narė tapo nugalėtoja iš jaunimo grupės ir laimėjo piniginį prizą.
2023 m. organizavome vaikų ir jaunimo teatrų festivalį „Boružėlė septyntaškė“. Mūsų būrelio vaikai taip pat dalyvavo.
Dramos būrelis „Pelėdžiukai“ dalyvauja įvairiuose renginiuose, išvykose.
Repeticijų laikas: penktadieniais 16-18 val.
NVŠ „Šokių Mozaika“ tikslas – suteikti bendrąjį išprusimą šokio srityje, t. y. šokio žinių, supratimo ir gebėjimų pagrindus. Todėl daugiausia dėmesio yra kreipiama ne į vieno konkretaus šokio žanro gilinimąsi, o į platesnį visų šokio žanrų pažinimą.
Šios programos metu supažindinama su folklorinių bei liaudies šokių mokymu, mokomasi įvairių šokių derinių, ugdomas ritmo pojūtis per žaidimus, diskutuojama apie priimtiną šokių stilių įvairovę, ugdant skirtingo amžiaus dalyvius. Mokomasi kurti, šokti, stebėti, analizuoti, kalbėti apie šokį, suprasti jį ir vertinti.
Labai džiaugiamės jog mūsų krašte puoselėjamos savasties tradicijos, įtraukiančios vaikus į etnines veiklas. Dalyviai aktyviai dalyvauja įvairiuose kaimo, rajono bei respublikos renginiuose -konkursuose: Šalies folklorinių šokių konkursuose „Patrepsynė“, Lietuvos vaikų ir moksleivių lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkurse „Tramtatulis, etnokultūrinėje akcijose „Visa Lietuva šoka“ , Dzūkiškos polkos varžytuvėse „Smagiausia pora“ bei kituose renginiuose puoselėdami vertybes moko savo pavyzdžiu jauną žmogų atsakomybės, tradicijų saugojimo, papročių ir meilės savo kraštui. Vaikų ir jaunimo ugdymo studijos dauguma narių vykdo NVŠ programą „Šokių Mozaika“. Ši Neformalaus vaikų švietimo programa „Šokių Mozaika“ nuo 2010 metų vykdoma Matuizų kultūros centre.
Programa skirta 6 – 12 metų amžiaus vaikams, besidomintiems lietuvių liaudies šokio menu. Vaikai yra susipažindinami su folklorinių šokių istorija, žingsniais, technika, tradicijomis, mokomi lietuvių liaudies folklorinių šokių, per veiklas yra skatinamas etninių tradicijų išsaugojimas. Šokiai yra šokami gimnazijos, kultūros centro, bendruomenės renginiuose.
Repeticijų laikas 1 gr. trečiadienį 14.30-16.30 val. 2 gr. antradienį-ketvirtadienį 15.30-16.30 val.
Krivilių kultūros centro NVŠ „ Krivucis“ programoje dalyvauja nuo 2016 metų.
Teatras tai savita, unikali vertybė, ugdanti asmenybę visomis teatro priemonėmis. Vaidyba, sceninė improvizacija ugdo mąstymą, kūryba turtina jausmus, lavina kūną. Scena gali tapti ta vieta, kur atsiveria nerami vaiko siela. Tai puiki galimybė išreikšti save, bendrauti, kurti kartu su savo bendraamžiais. Dalyvaujame Krivilių kultūros centro, bibliotekos renginiuose. Paruošėme improvizaciją kalėdinei popietei ir vaikų knygos šventei. Vaikų skaičius kinta, šiuo metu pagal sąrašą lanko 4 vaikai. Nėra didelis, bet tai puikus saviraiškos ir laisvalaikio praleidimo būdas. Repeticijos vyksta kiekvieną penktadienį nuo 15 iki 17 val.
Vadovė Virginija Černiauskienė
Dalyvių: 11
Lietuvių liaudis turi gilias ir ilgaamžes tradicijas. Liaudies kūryba yra nacionalinio savitumo išlaikymo prielaida, ji kupina liaudies išminties, fantazijos, joje pasireiškia vaizdinis mąstymas. Žmonės nuo seno mėgo dainas žaidimus ir ratelius. Liaudies mene keliamos, propaguojamos dvasinės vertybės yra visada aktualios ugdant jauną žmogų, jo asmenybę. Vaikų folkloras ,, Verbenėlė‘‘ susikūrė 2007 metais.
Folkloro ansamblio vadovė Daiva Kielienė kartu su vaikais puoselėja autentišką dzūkų krašto muziką, senelių ir prosenelių dainas, tradicijas, papročius, parengė įvairių teminių programų.
Ansamblio dalyviai- vaikai ir jaunimas. Ansamblyje vaikai sistemingai mokosi dainuoti, šokti, gamtos, gyvūnų ir paukščių pamėgdžiojimų ir dalyvauja tradicijų bei papročių perimamumo procese.
Vaikų folkloras ,,Verbenėlė‘‘ koncertuoja visuose Matuizų kultūros centro, Matuizų seniūnijos, Matuizų bendruomenės, Varėnos rajono ir Varėnos kultūros centro kaimo filialų renginiuose.
2024 m. švenčia savo 30 metų veiklos jubiliejų. Kolektyvą lanko daugiau kaip 40 įvairaus amžiaus vaikų ir jaunuolių nuo 3 iki 19 metų.
Kolektyvas dalyvauja įvairiuose miesto, respublikos ir tarptautiniuose konkursuose, TV projektuose. Per visą gyvavimo laikotarpį yra pelnyta nemažai apdovanojimų, bet didžiausia pergalė - tai vaikų prasmingas užimtumas ir popamokinė veikla. Užsiėmimai vyksta kiekvieną dieną po pamokų skirtingoms amžiaus grupėms, bet ne mažiau kaip du kartus per savaitę. Taip pat turime ir šokių repeticijas, nes daina be scenos judesio negyvena scenoje. Tad kviečiame prisijungti prie kolektyvo! Kada tik sumanysite. Visada priimame visus norinčius.
Vadovė Asta Kašėtienė, tel. +370 687 74879.